Kuopion konservatorion Juankosken toimipiste perustettiin v. 1983.

Juankosken toimipisteen monipuoliseen opetustarjontaan sisältyy:

  • musiikin varhaisiän opintoja (musiikkileikkikoulu ja musiikin valmentava opetus)
  • musiikin perusopintoja ja musiikin syventäviä opintoja klassisessa musiikissa ja rytmimusiikissa
  • tanssin varhaisiän opintoja (lastentanssi ja tanssin valmentava opetus)
  • tanssin perusopintoja (nykytanssi)

Musiikin perusopinnoissa ja syventävissä opinnoissa omaksi instrumentiksi voi valita Juankoskella pianon, viulun, alttoviulun, sellon, huilun, klarinetin, klassisen kitaran, vaskipuhaltimet, nokkahuilun, sähkökitaran ja sähköbasson. Muiden soittimien opetusta järjestetään Juankoskella mahdollisuuksien mukaan.

Myös erilaiset yhteismusisoinnin muodot ovat osa toimintaa. Toimipiste on alusta lähtien toiminut tiiviissä yhteistyössä v. 1886 perustetun Juantehtaan Soittajien kanssa.

Teemme aktiivista yhteistyötä paikallisten yhdistysten ja toimijoiden kanssa. Juankosken toimipisteen toimialueeseen kuuluvat Juankosken lisäksi Kaavin ja Tuusniemen kunnat.

Opetuspisteet

Juankosken virastotalo
  Juankoskentie 13, 73500 Juankoski
  musiikkitaito klassinen ja soitinopinnot klassinen

Soittokunnantalo
  Juankoskentie 9, 73500 Juankoski
  bändit ja ryhmäopetus, musiikin valmentavat opinnot, musiikkileikkikoulu, soitinopinnot klassinen, ja soitinopinnot rytmi

Juantehtaan koulu
  Ruukintie 2b, 73500 Juankoski
  tanssi

Juankosken päiväkoti
  Opintie 6, 73500 Juankoski
  musiikkileikkikoulu

Opettajat

Ahonen, Arja Linnea, piano
  arja.ahonen@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Nilsiä

Huhtinen, Juhana, piano ja säestys
säestäjä (klassinen ja rytmi)
  045-139-3914
  juhana.huhtinen@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Kuopio

Janka-Murros, Anna, musiikkileikkikoulu ja musiikkipaja
  045-139-3904
  anna.janka-murros@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Kuopio

Kivimäki, Marketta, klarinetti ja nokkahuilu
  marketta.kivimaki@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski, Kuopio, ja Siilinjärvi

Koivusalo, Mari, alttoviulu, kamarimusiikki, ja viulu
  040-594-3411
  mari.koivusalo@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski, Kuopio, ja Siilinjärvi

Laakso, Markku, kitara
kitara-harmonikka-kantele-laulu-lyömäsoittimet -kollegion puheenjohtaja, ammatillisen koulutuksen aineryhmävastaava (klassinen musiikki)
  markku.laakso@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Kuopio

Maaranen, Raimo, Juantehtaan soittajat
  040-516-2665
  Juankoski

Pellinen, Riikka, Juniorijouset, Kamarijouset, ja musiikkitaito
  040-732-1762
  riikka.pellinen@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Kuopio

Pirinen, Tiina, huilu
Juankosken toimipisteen johtaja, Siilinjärven toimipisteen johtaja
  045-139-3913
  tiina.pirinen@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Siilinjärvi

Rönkkö, Sonja, lastentanssi, nykytanssi, ja tanssin valmentavat opinnot
  044-727-9229
  sonja.ronkko@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Kuopio

Taalikainen, Sinikka, baritonitorvi, kamarimusiikki ja orkesterit, ja pasuuna
  sinikka.taalikainen@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Kuopio

Toivanen, Mari, akrobatia, erityisryhmä, jazztanssi, lastentanssi, nykytanssi, tanssimuskari, ja tanssin valmentavat opinnot
  045 139 3917
  mari.toivanen@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Kuopio

Untamala, Tuomas, Juniorijouset, Kamarijouset, ja sello
kamarimusiikki ja orkesterivastaava
  tuomas.untamala@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Kuopio