Siilinjärven toimipisteessä vauvasta virtuoosiksi musiikin siivin!

Musiikin harrastamisella on Siilinjärvellä jo varsin pitkät perinteet. Taiteen perusopetuksen laajan oppimäärän mukaista musiikin opetusta on annettu Kuopion konservatorion Siilinjärven toimipisteessä jo vuodesta 1973. Syksystä 2014 lähtien se on toiminut nykyisissä viihtyisissä tiloissaan Innocumissa Isoharjantiellä Harjamäessä.

Siilinjärven toimipisteen instrumenttiopiskelijoiden määrä on noin sata. Musiikin varhaisiän opintojen oppilaiden määrä on samoin suuri, noin 70. Toimipisteen yhteisöllinen henki välittyy runsaan yhteismusisoinnin kautta: oppilaalla on mahdollisuus jo varhaisessa vaiheessa musisoida yhdessä vaikkapa kaverin kanssa. Harjamäessä toimii myös jousiorkesteri Jouhevat. Lisäksi oppilaat voivat halutessaan osallistua myös Kuopion jousiorkestereiden sekä AmKo-Sinfonian toimintaan. Oppilaiden musiikkiesitysten vieminen niin erilaisiin tapahtumiin kuin myös kouluihin ja palvelutaloihin koetaan tärkeäksi ja toimipiste tekeekin tiivistä yhteistyötä Siilinjärven muiden kulttuuritoimijoiden kanssa.

Siilinjärven toimipisteen monipuoliseen opetustarjontaan sisältyy:

  • musiikin varhaisiän opintoja (musiikkileikkikoulu ja musiikin valmentavat opinnot)
  • musiikin perusopintoja ja musiikin syventäviä opintoja klassisessa musiikissa ja rytmimusiikissa

Musiikin perusopinnoissa ja syventävissä opinnoissa omaksi instrumentiksi voi Siilinjärvellä valita viulun, sellon, kitaran, huilun, trumpetin, pianon, käyrätorven, laulun (klassinen) sekä bändisoittimista sähkökitaran, sähköbasson, rummut ja laulun (rytmimusiikki). Muiden soittimien opetusta järjestetään Siilinjärvellä mahdollisuuksien mukaan. Osa opetuksesta saatetaan järjestää Kuopiossa. Siilinjärven toimipisteen klassisen musiikin oppilasvalinnat järjestetään toukokuussa Harjamäessä Siilinjärvellä ja rytmimusiikin oppilasvalinnat puolestaan Kuopiossa.

Opetuspisteet

Siilinjärven toimipiste
  Isoharjantie 4, 71870 Siilinjärvi (Rakennus S3, 3. kerros)
  kamarimusiikki ja orkesterit, musiikin valmentavat opinnot, musiikkileikkikoulu, musiikkitaito klassinen, ja soitinopinnot klassinen

Opettajat

Ahlstedt, Artturi, bändit ja ryhmäopetus
  artturi.ahlstedt@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Hietala, Mika, lyömäsoittimet ja rummut
  mika.hietala@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Hiltula, Hannu, bändit ja ryhmäopetus, kosketinsoittimet, piano, säestys, ja saksofoni
säestäjä (rytmi)
  hannu.hiltula@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Immonen, Anna, laulu
  anna.immonen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Juvonen, Mirja, kuoro, lapsikuoro, laulu, laulupaja, ja musiikkileikkikoulu
Siilinjärven toimipisteen johtaja, muskarikollegion puheenjohtaja
  050-463-4831
  mirja.juvonen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Kaikkonen, Tiina, laulu
  tiina.kaikkonen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Kallio, Silja, kantele
  040-513-3879
  silja.kallio@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Karppi, Mikko, kitara
  mikko.karppi@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio, Lapinlahti, Nilsiä, Siilinjärvi, ja Suonenjoki

Kivimäki, Marketta, klarinetti ja nokkahuilu
  marketta.kivimaki@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski, Kuopio, ja Siilinjärvi

Koivusalo, Mari, alttoviulu, kamarimusiikki, ja viulu
  040-594-3411
  mari.koivusalo@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski, Kuopio, ja Siilinjärvi

Kuikka, Mirja, sello
  mirja.kuikka@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio, Siilinjärvi, ja Suonenjoki

Kärki, Maria, laulu
  maria.karki@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio, Nilsiä, ja Siilinjärvi

Leksis, Sampo,
  040 962 0542
  sampo.leksis@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Miettunen, Heidi, sello
Siilinjärven toimipisteen johtaja, kamarimusiikin ja orkestereiden vastuuopettaja
  045-136-0209
  heidi.miettunen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Muona, Laura, alkusoitto, musiikkileikkikoulu, musiikkipaja, ja sello
  040 565 6704
  laura.muona@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio, Siilinjärvi, ja Suonenjoki

Naumanen, Tiina, piano
  tiina.naumanen@kuopionkonservatorio.fi
  Siilinjärvi

Pirinen, Tiina, huilu
Juankosken toimipisteen johtaja, Siilinjärven toimipisteen johtaja
  045-139-3913
  tiina.pirinen@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Siilinjärvi

Rautiainen, Mikko, rummut
  mikko.rautiainen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Rissanen, Anni, musiikkileikkikoulu ja musiikkitaito
  anni.rissanen@kuopionkonservatorio.fi
  Lapinlahti ja Siilinjärvi

Rissanen, Iiris, piano ja säestys
säestäjä (klassinen)
  iiris.rissanen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Ronimus, Anni, kamarimusiikki ja orkesterit ja viulu
  anni.ronimus@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Saarento, Leena, piano
  leena.saarento@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Sadovnitchaia, Natalia, piano ja säestys
säestäjä (klassinen)
  natalia.sadovnitchaia@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Sereckis, Remigijus, trumpetti
  remigijus.sereckis@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Vainio, Minna, alkusoitto ja piano
  minna.vainio@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi

Virtanen, Jarna, käyrätorvi
  jarna.virtanen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Siilinjärvi