Nilsiän toimipiste aloitti toimintansa v. 1976. Toiminnan piirissä on Nilsiän lisäksi Rautavaaran kunta.

Nilsiän toimipisteen monipuoliseen opetustarjontaan sisältyy:

  • musiikin varhaisiän opintoja (musiikkileikkikoulu ja musiikin valmentava opetus)
  • musiikin perusopintoja ja musiikin syventäviä opintoja klassisessa musiikissa ja rytmimusiikissa
  • tanssin varhaisiän opintoja (lastentanssi ja tanssin valmentava opetus)
  • tanssin perusopintoja (nykytanssi)

Musiikin perusopinnoissa ja syventävissä opinnoissa omaksi soittimeksi voi valita Nilsiässä pianon, harmonikan, viulun, alttoviulun, huilun, klarinetin, lyömäsoittimet, sähkökitaran, sähköbasson ja rummut (rytmimusiikki). Muiden soittimien opetusta järjestetään Nilsiässä mahdollisuuksien mukaan.

Toimipiste tekee yhteistyötä Koillis-Savon alueopiston kanssa.

Opetuspisteet

Nilsiän toimipiste
  Syvärintie 48, 73300 Nilsiä (Nilsiän toimipisteeseen tuleva posti)

Nilsiän virastotalo
  Nilsiäntie 78, 73300 Nilsiä
  soitinopinnot klassinen

Pajulahden koulu
  Kortteisenmäentie 21, 73360 Pajulahti
  musiikin valmentavat opinnot, musiikkileikkikoulu, soitinopinnot klassinen, ja soitinopinnot rytmi

Nilsiän Yhtenäiskoulu
  Syvärintie 47, 73300 Nilsiä
  bändit ja ryhmäopetus, kamarimusiikki ja orkesterit, musiikin valmentavat opinnot, musiikkileikkikoulu, musiikkitaito klassinen, musiikkitaito rytmi, soitinopinnot klassinen, ja soitinopinnot rytmi

Nilsiän Manttu
  Vesitornintie 1, 73300 Nilsiä
  tanssi

Opettajat

Ahonen, Arja Linnea, piano
  arja.ahonen@kuopionkonservatorio.fi
  Juankoski ja Nilsiä

Hautsalo, Hanna, huilu
Nilsiän toimipisteen johtaja
  045-139-3915
  hanna.hautsalo@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Nilsiä

Horttanainen, Pasi, harmonikka
  pasi.horttanainen@kuopionkonservatorio.fi
  Nilsiä

Huttunen, Marjukka, musiikkitaito
  marjukka.huttunen@kuopionkonservatorio.fi
  Nilsiä ja Suonenjoki

Karppi, Mikko, kitara
  mikko.karppi@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio, Lapinlahti, Nilsiä, Siilinjärvi, ja Suonenjoki

Koistinen, Sonja, alttoviulu, Primo-orkesteri, ja viulu
  sonja.koistinen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Nilsiä

Kämäräinen, Tomi, rummut
  tomi.kamarainen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Nilsiä

Känninen, Laura, musiikkileikkikoulu
  laura.kanninen@kuopionkonservatorio.fi
  Nilsiä

Kärki, Maria, laulu
  maria.karki@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio, Nilsiä, ja Siilinjärvi

Toivanen, Mari, akrobatia, jazztanssi, lastentanssi, nykytanssi, ja tanssin valmentavat opinnot
  045-139-3917
  mari.toivanen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Nilsiä