Lapinlahden toimipisteessä annetaan musiikin varhaisiän opintojen sekä musiikin perus- ja syventävien opintojen opetusta.

Lapinlahden toimipisteen opetustarjontaan sisältyy:

  • musiikin varhaisiän opintoja (musiikkileikkikoulu ja musiikin valmentava opetus)
  • musiikin perusopintoja ja musiikin syventäviä opintoja klassisessa musiikissa ja rytmimusiikissa

Lapinlahdella musiikin perusopinnoissa ja syventävissä opinnoissa omaksi instrumentiksi voi valita pianon, viulun, alttoviulun, sellon, klassisen kitaran, harmonikan, huilun sekä laulun (rytmimusiikki). Muiden soittimien opetusta järjestetään Lapinlahdella mahdollisuuksien mukaan.

Alle kouluikäisille on tarjolla musiikkileikkikouluryhmiä (muskareita) sekä soitinkarusellitoimintaa, jossa pääset tutustumaan lukuvuoden aikana useisiin eri soittimiin (kitara, sello, piano, viulu, huilu). Tällä hetkellä musiikin perusopinnoissa ja syventävissä opinnoissa on mukana reilut 40 oppilasta ja musiikin varhaisiän opinnoissa reilut 20 lasta.

Opetuspisteet

Lapinlahden toimipiste, klassinen musiikki ja musiikin varhaisiän opinnot
  Juhani Ahontie 4, 73100 Lapinlahti
  kamarimusiikki ja orkesterit, musiikin valmentavat opinnot, musiikkileikkikoulu, musiikkitaito klassinen, ja soitinopinnot klassinen

Lapinlahden toimipiste, rytmimusiikki
  Koulukuja 14, 73100 Lapinlahti (Matin ja Liisan koulu, Viisun musiikkitilat)
  bändit ja ryhmäopetus, musiikkitaito rytmi, ja soitinopinnot rytmi

Kaskikuusen kansalaisopisto
  Asematie 4, 73100 Lapinlahti (Lapinlahden toimipisteeseen tuleva posti)

Opettajat

Forsberg, Minna, alttoviulu ja viulu
  minna.forsberg@kuopionkonservatorio.fi
  Lapinlahti

Hyttinen, Suvi, Primo-orkesteri ja sello
jousikollegion puheenjohtaja
  suvi.hyttinen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Lapinlahti

Karppi, Mikko, kitara
  mikko.karppi@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio, Lapinlahti, Nilsiä, Siilinjärvi, ja Suonenjoki

Komulainen, Marko,
Lapinlahden toimipisteen johtaja
  040-488-3201
  marko.komulainen@kuopionkonservatorio.fi
  Lapinlahti

Lakaniemi, Tapani, huilu
  tapani.lakaniemi@kuopionkonservatorio.fi
  Lapinlahti

Makkonen, Petri, harmonikka
  petri.makkonen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Lapinlahti

Muona, Jari, viulu
  jari.muona@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Lapinlahti

Rissanen, Anni, musiikkileikkikoulu ja musiikkitaito
  anni.rissanen@kuopionkonservatorio.fi
  Lapinlahti ja Siilinjärvi

Rönkkö, Jaana, alkusoitto, kamarimusiikki ja orkesterit, ja viulu
  jaana.ronkko@kuopionkonservatorio.fi
  Lapinlahti

Väisänen, Vesa, piano ja säestys
säestäjä (klassinen)
  vesa.vaisanen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Lapinlahti