Suonenjoen toimipiste aloitti toimintansa v. 1973. Suonenjoen toimipisteessä annetaan musiikin varhaisiän opintojen sekä klassisen musiikin perus- ja syventävien opintojen opetusta.

Suonenjoen toimipisteen perustamisvuonna musiikinopiskelunsa aloitti 49 suonenjokista lasta ja nuorta. Myöhemmin oppilaita on tullut myös Rautalammilta, Vesannolta, Tervosta ja Pieksämäeltä. Musiikkileikkikoulu tuli mukaan v. 1980, jolloin ”muskarin” aloitti n. 40 lasta. Oppilaita on nykyisin musiikin perusopinnoissa ja syventävissä opinnoissa n. 60 ja musiikkileikkikoulussa n. 130.

Suonenjoen toimipisteen opetustarjontaan sisältyy:

  • musiikin varhaisiän opintoja (musiikkileikkikoulu ja musiikin valmentava opetus)
  • musiikin perusopintoja ja musiikin syventäviä opintoja klassisessa musiikissa

Suonenjoella musiikin perusopinnoissa ja syventävissä opinnoissa omaksi instrumentiksi voi valita pianon, viulun, sellon, huilun, kitaran ja laulun (klassinen). Muiden soittimien opetusta järjestetään Suonenjoella mahdollisuuksien mukaan.

Opetuspisteet

Suonenjoen toimipiste
  Jalkalantie 6, 77600 Suonenjoki (Yrityspuisto Futuria)
  kamarimusiikki ja orkesterit, musiikin valmentavat opinnot, musiikkileikkikoulu, musiikkitaito klassinen, ja soitinopinnot klassinen

Opettajat

Hentilä, Mirkka, huilu ja musiikkileikkikoulu
Suonenjoen toimipisteen johtaja
  045 136 0206
  mirkka.hentila@kuopionkonservatorio.fi
  Suonenjoki

Huttunen, Marjukka, musiikkitaito
  marjukka.huttunen@kuopionkonservatorio.fi
  Nilsiä ja Suonenjoki

Immonen, Jussi, piano ja säestys
säestäjä (klassinen)
  jussi.immonen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Suonenjoki

Järveläinen, Lea, piano
  lea.jarvelainen@kuopionkonservatorio.fi
  Suonenjoki

Järveläinen, Pirjo, laulu ja piano
  pirjo.jarvelainen@kuopionkonservatorio.fi
  Suonenjoki

Karppi, Mikko, kitara
  mikko.karppi@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio, Lapinlahti, Nilsiä, Siilinjärvi, ja Suonenjoki

Kuikka, Mirja, sello
  mirja.kuikka@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio, Siilinjärvi, ja Suonenjoki

Muona, Laura, alkusoitto, musiikkileikkikoulu, musiikkipaja, ja sello
  040 565 6704
  laura.muona@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio, Siilinjärvi, ja Suonenjoki

Saastamoinen, Pirkemari, huilu
  pirkemari.saastamoinen@kuopionkonservatorio.fi
  Kuopio ja Suonenjoki

Savonen, Paula, viulu
  paula.savonen@kuopionkonservatorio.fi
  Suonenjoki